Mersin Yerköprü Şelalesi
Admin   14.04.2022 10:35

Mersin Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi

Mersin Yerköprü Şelalesi denince akıllara iki tür tatil yapma seçeneğini geliyor birincisi ve hemen herkesin tercih sebebi olan Deniz tatili ikincisi ise Deniz Tatiline faklı seçenek olacak Mersin Doğa içi ve tarihi gezileri düzenleyebileceğiniz sayısız gerek seyir terasları gerekse birbirinden güzel mağaraları ve tarihi mekanları Mersin’e yolu düşen herkesin muhakkak listeye eklemeniz gereken Türkiye’de koruma altına alınmış 8 tabiat harikası Yerköprü şelalesi Mut ilçesinde bulunan şelale şehir merkezine 35-40 km uzaklıktadır. Göksu Nehri’ne dökülen Ermenek Çayı’nın yıllar boyunca oluşturduğu aşınma sonucu Yerköprü şelalesi meydana gelmiş. Konya Hadimde de aynı isme sahip bir şelale var üstelik birbirlerine de çok yakın Mersin Merkezi baz alırsak kendimize yaklaşık 2,5 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ulaşabiliyorsunuz Silifke- Mut arası bir yoldan geçiyorsunuz ve yol boyunca Göksu Nehri size eşlik ediyor. Ve devamında Ermenek yol ayırdımın dan sonraki yer. Yol gezisi (Roadtrip) tutkunlarının kesinlikle deneyimlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Araçla ulaşmak isteyenlerinde Şelalenin ve Dağların sardığı kanyonda bırakıp 30-40 dakika kadar daha yürümeniz gerekiyor. Daha şelaleye ulaşmadan Ermenek çayının ortasından geçen köprüde başlıyor görsel ziyafet.

Yerköprü Şelalesi

Asma köprünün üzerinden tam tamına 204 basamak inip 600 metre yürüyerek şelaleye ulaşıyorsunuz.

Mersin Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi’nin döküldüğü yerin arkasında bir mağara ve berrak bir göl bulunuyor. Şelale 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı göl olan su tünelinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor. Pandemi dönemi öncesi yıllık yaklaşık 28 bin ila 30 bin kişi arasında ziyaretçi  potansiyelini de göz önünde bulunduracak olursak yoğun ilginin hiçte boşa olmadığının en güzel kanıtı Yerköprü şelalesi, bu arada bazılarının tarihi dokusunu bozduğunu düşündüğünü ama bence gayet güzel olan seyir terasıda yürüyüş yapmak istemeyenler içinde şelalenin seyri için dinlendirici bir seçenek olacaktır.

Apart ve Pansiyonlar

Mersin Yerköprü Şelalesi

Mersin’e konaklamalı bir tatil planı düşünüyorsanız, çok sayıda kaliteli, pandemi kurallarını göz önünde bulunduran hijyenik, kaliteli ve bütçe dostu  Mersin Otelleri, Apartları ve pansiyonları yer köprü şelalesine ne kadar uzaklıkta bir göz atalım.

Mersin Kızkalesi Apartları ve Pansiyonları , Yerköprü şelalesine yaklaşık 1 saat gibi bir uzaklıkta olan Kızkalesinde bulunan ve evinizin konforunda bir tatil geçirebilirisiniz.

Mersin Susanoğlu Apartları , Yerköprü şelalesine 1 saat 35 dakika gibi bir uzaklıkta olan Silifke denize sıfır olan bir ilçe harika bir doğa gezintisinin ardından kristal gibi temiz ve yaz aylarında bile bir kısmı buz gibi suyuyla zamanınızı hiç boşa harcamadan tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Yerköprü şelalesi, ayaşın altın rengi ince kumlu plajları yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Yerköprü şelalesine bir gezi planı düşünenler için Erdemli merkezi yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Diğer beldelere oranla apart ve pansiyon seçenekleri geniş bir yelpazeye dağılmıştır.

 


Blog Hakkında Düşünceleriniz?