Eski Tarsus Evleri
Admin   14.04.2022 09:05

Eski Tarsus Evleri

ESKİ TARSUS EVLERİ, MERSİN

Mersin ‘de ilk yerleşim izlerinin Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağ’ında görüldüğü yapılan kazı çalışmalarında  ortaya çıkmıştır. Köklü tarihiyle bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin’in en önemli kalıntılarından biriside “Eski Tarsus Evleri” dir.

Eski Tarsus Evleri

19. ve 20. Yüzyıldan günümüze kadar tarihi dokularını asla kaybetmeyen Tarsus Evleri’nin hemen hepsi eski şehir surlarının iç tarafında kalmıştır. Kızıl Murat , Cami-i Nur , Sofular Tabakhane ve şehit kerim mahallelerinde bulunan bu evlerin günümüzde de mimarisini hiç bozmamıştır.

O zamanki yapılan eserlere sadece zamanın getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda tarihi dokusunu bozmadan eklemeler yapılmıştır. Evlerin iç kısmında banyo, mutfak, tuvalet vardır. Dış kısmına ise çok büyük değişiklikler olmadan eski yapıdaki kumdan yapılan damlar yerine sadece daha kullanışlı kiremit yada çinko damlar  ile kaplanmıştır.

Evler

Bu güzel evlerin yapımında ise taş kerpiç ve ahşabın müthiş uyumu vardır. O günlerden bu günlere hiç yıpranmadan gelen sağlam malzemelerin kullanıldığı gözler önüne serilmektedir. Çok çeşitli mimarinin kullanılmadığı Eski Tarsus evleri iki kattan oluşmaktadır. Alt kat “işlik” çalışma alanları olarak kullanılmaktadır. Üst katlarda ise eski zamanda yaşam alanları olarak kullanılmaktaymış.

Çukurova ve o zamanın geçim kaynaklarından başlıcası; pamuk ticaretine yatkınlığıyla geniş hacimli ürünleri muhafaza edebilecekleri depo alanları  oluşturulmuştur. Bugünümüze de çeşitli kullanım alanları değişikliği sebebiyle bölünerek odalarının çoğaltılması yapılmış olduğunu görmekteyiz. Geniş yada küçük yüksek duvarlarla çevrili avlularıdır. Bu avlular asla kasvetli ve can sıkan mekanlar değillerdir.

Çok ince işçilikle yapılan bin bir çeşit nakışla işlenen dış kapılarıdır. İç kapılarda sadeliğe özen gösterilmiş. Dış giriş kapıları ise gerçekten zaman alan usta eseri muhteşem işçiliğe sahiptirler. Günümüzde bu evlerden bazıları pansiyon, butik otel, restaurant ve cafe olarak hizmet vermektedir. Tarihi dokusunu bozmadan değişiklik yapılan Eski Tarsus Evlerinin dış cephelerinin Restorasyonları ise  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştır.

mersin

Yakın civarlarda bulunan keşfetmenizi bekleyen çok güzel birkaç yer önerimizi de dikkate almanızı tavsiye ederiz.

. St. Paul Kilisesi veya Aziz Paul Kilisesi : Tarsus ilçesi Kızıl murat mahallesi

. St paul Kuyusu : Tarsus ilçesi Kızıl Murat mahallesi

. Hz. Danyal Makamı : Tarsus ilçesinde

. Ashab-ı Keyf Mağarası : Tarsus ilçesinde

. Ulu Cami : Tarsus ilçesinde

Mersin’de tatil düşünmeye başladıysanız sizi buraya alalım.

Umduğunuz gibi bir tatil geçirmeniz için yazı dizimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz sağlıkla bir tatil geçirmeniz temennisiyle


Blog Hakkında Düşünceleriniz?