İki Gezginin Kaleminden Mersin Maceraları
Admin   14.04.2022 09:35

İki Gezginin Kaleminden Mersin Maceraları

Maceralarımız

Geçen yaz her yıl rutinimiz olan tatil planımızda daha önce çok kez duyduğumuz ama gitmediğimiz bir yere gitme kararı aldık. Eşim ve ben hemen hemen her bölgeyi gezdik Karadeniz, Ege, Akdeniz’in batı kesimlerini gezdik ama biraz daha rotamızı doğu Akdeniz’in incisi mersinden başlayıp Antakya ve Adana taraflarına çevirmek istedik. İkimizin de ortak kararı ile kısada olsa 4 günlük  Mersin yolculuğumuzu başlattık.

Aslına bakarsan Mersin çok ta güzel bir yer hem tarihi geziler yapabileceğimiz hem de eş zamanlı  deniz tatili yapabileceğimiz bir konuma sahip ben özellikle plajlarına bayıldım.

ST Paul Kilisesi,Tarsus Şelalesi,Sarı Kavak,Taş Kuyu Mağarası ve daha bir çok yer.

Mersin Nerede ?

Mersin Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde eski adı İçel olan bir şehir. Antalya, Karaman, Konya, Niğde ve Adana illerine komşu. Mersin’e arabayla gitmeyi düşünenler için yakın şehirlerden yaklaşık km bilgilerini de eklemeliyim ki faydası olsun

Mersin’de Havalimanı bulunmaması sebebiyle direk Adana Şakir paşa Havalimanı’na indik , karayolu ile mersin merkeze yaklaşık bir buçuk, iki saatte girdik. Burada belirtmek isterim ki yol üzerinde inanılmaz manzaralar ve çok güzel restaurantlar vardı. Ve lezzet şöleni burada başlamıştı. Neyse ilk olarak konaklamak için yer arayışına girdik; Mersin’in apart otelleri ve pansiyonlarının hemen hepsi çok güzel temiz kaliteli ve şık otellerdi ufak bir araştırmadan sonra konaklayacağımız yeri bulurken hiç de kararsız kalmadan ve zorlanmadan bir apart otel bulduk.

Mersin

Birinci gün :

Kaldığımız Apart deniz gören çok sessiz sakin oda kahvaltı konseptin de bir apart tı ve sahipleri çok misafir perverler di reklam gibi algılanmaması için maalesef isim veremeyeceğim ama bir hafta boyunca gezdiğimiz yerlere göre çeşitli apartlar da kaldık ve burada gerçekten herşey dahil konseptinden uzak sakin uzun kuyruklarda yemek sırası beklemeden daha çok ne yiyeceğimize kendimiz karar vereceğimiz bir tatil oldu. Sabah kahvaltımızı yapar yapmaz ilk rotamız yaz ayında olduğumuz için erken saatlerde birkaç tarihi yer görmek istedik.

. Sebaste Antik kenti ne gittik ; Sebaste Antik Kenti Elaiusse ve Sebaste Roma döneminde kurulmuş iki ayrı antik kentten oluşmaktadır. Kızkalesinin yanında yer alan bu antik kentin yarısı sahil şeridinde diğer yarısı ise yolun karşı kısmında kalıyor.  Tarihte yer alan bilgi birkaç yüz kişi ile kurulmuş ve zamanının en iyi ekonomisi canlı bir şehirmiş. Yola sıfır olan bu antik kenti mutlaka ziyaret etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Kanlı Divane Antik Kenti erdemli ilçesinde yer alan bu antik kent M:Ö 3 y.y da kurulmuş ve M.S 4 Neopolis olarak değişen bu antik kent sebaste antik kentin sur dışında kalan uzantısıdır. . Kızkalesi plajında günün yorgunluğunu atmaya karar verdik. Burası ince kumuyla ve geniş alana sahip olmasıyla inanılmaz güzel bir yer. Karşınızda tarihe tanıklık etmiş bir kale ve plaj çok bakımlıydı.

Mersin

İkinci Gün :

ikinci günümüzde erdemli de geçirmeye karar verdiğimiz için kalan yerleride kısmen gezidik uzun uzun anlatmak yerine bir başlık atarak yazacağım yerleri gerçekten gezmenizi şiddetle tavsiye ederim tabiki herkezin gözünden başkadır ama mersin beni gerçekten büyüledi.

Erdemli ilçesinin Kumkuyu da yer alan Akkale Antik kalıntıların olduğu bir sit bölgesidir.

Mersin’ in Erdemli de bulunan en uzun nehirlerden biri olduğu bilinen limonlu çayı bir çok balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kayacı Vadisi üzerinden doğan ve Akdeniz’ e dökülen limon çayı etrafında bulunan çok miktarda limon ağaçlarından algını söylenmektedir. Ayrıca derinliği ve kıvrımlı yapısı gereği su sporları içinde oldukça elverişlidir.

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı oldukça geniş bir alana sahip bu tabiat parkında kum zambakları , yaban mersini, fıstık çamı, okaliptüs ve Kıbrıs akasyasına benzer bir çok tür ağaçlar vardır. Giriş fiyatı oldukça uyugun olan bu park mersin halkınında en sık tercih ettiği yerlerden.

Üçüncü Gün :

Erdemli de daha bir çok gezilecek yer planımız vardı. Benim en çok merak ettiğim yer köprü şelalesine gitmek istediğim için rotamızı Mersin / Mut’a çevirdik.

Yer Köprü Şelalesi : Erdemli ilçesine yaklaşık 120 km uzaklıktaki Yer Köprü Şelalesidir. Başlı başına bir doğa harikası yerlerden biri. Yol boyunca size eşlik eden göksu nehrinin sunduğu görsel şölen ayrı bir ambians Konya’da aynı isimle bir şelale var gelmek isteyenler için ayrıca belirtmemiz gerekli. Yol gezisi tutkunlarının uğrak yeri haline gelen bu şelale bir hayli kalori yakmamıza vesile oldu. Pandemi döneminden öncesinde bir hayli ziyaretçinin geldiği bu yer pandemi döneminde oldukça sakindi.

Mersin

Karacaoğlan anıtı: Halk şairlerinden  Karacaoğlan doğum tarihide ölüm tarihide net bilinmemektedir. 1679 veya 1689 tarihlerinden birinde öldüğü söylenen değerli halk şairimizin ölüm yeri burada anıt şeklindedir. Sadece görecelidir. Bazı kaynaklara göre 2014 yılında Karaman’ın Sariveliler ilçesinde yer alan tarihi Hacı salih Cami restorasyonu sırasında bahçesinde bulunan “Karacaoğlanın ruhuna Fatiha” yazılı bir mezar taşı bulunmuştur. Mezarının burada olduguda iddia edilmiştir.

Dördüncü Gün :

Çok merak ettiğim yerlerden birisi ise efsanesiyle ilgimi çeken Tarsus’ ta bulunan yedi uyurlar mağarasıydı. Ayrıca Tarsus’ ta o kadar gezilecek yerler var ki biz bir kaçını gezme fırsatı bulduk. Lakin ben gezemesem de bilgi amaçlı paylaşmak istedim.

Yedi uyurlar mağarası (ESHAB-I KEHF). Yerleşik halkı burayı ziyaret dağı diye adlandırmış. Oldukça büyük olan bu mağara yaklaşık 10 metre yüksekliğine sahip olduğu söylenmektedir. Mağaranın içerisinde 3 büyük tünel var. Hemen yanında Osmanlı padişahı Abdülaziz tarafından yaptırılmış tarihi bir mescid bulunuyor. Efsanesi de oldukça mitolojik olan bu mağara tarihi yerler açısından oldukça güzel bir yer.

Mersin

ST Paul Kilisesi: İnanç turizmi için önemli yerlerden biridir. Kilise baştan söylemeliyim ki tarihini okuduğumda daha da gözümde büyüttüğümü farketmemiştim. St Paul Kilisesi evet çok güzel büyüleyici bir atmosferi var ama daha büyük ve görkemli bir yer beklentisine girmiştim. Neyse ki kiliseye olan gezimiz beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Her nekadar gidemesekde sizin içinde bonus niteliğinde birkaç yer daha söylemek isterim.

Tarsus Şelalesi

 

Makam-ı Dalyan Cami

 

Tarsus hayvanat bahçesi özellikle çocuklu aileler için ideal bir seçenek

 

Taş Kuyu Mağarası

 

Saklı Cennet Kanyonu Sarı kavak

Gezimizde yukarıda da anlattığım gibi Sarı Kavak, Taş Kuyu Mağarası,Tarsus Şelalesi kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Sarı Kavak.

Biz mersin gezimizi 4 günlük sürede sonlandırdık. Gezimizi maalesef tamamlayamadık. Bir dahaki seneye çıkacağımız gezi planında tamamlamak istiyorum. Umarım mersine oluşturacağınız gezi rotanıza yardımcı olmuştur yazdıklarım.

Diğer yazıları görmek için tıklayınız.

Mersin ile ilgili dafa fazla bilgi için buraya alalım.

Sarı Kavak ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

 


Blog Hakkında Düşünceleriniz?